• AKSELISINKKI KAPEA MALLI 30 MM
Potkuriakseliin sopiva, kapea malli. Akselin halkaisija 30 mm, ulkohalkaisija 65 mm, pituus 18 mm.

AKSELISINKKI KAPEA MALLI 30 MM

Ei arvosteluita | Arvostele tämä tuote / 5

Tuotekoodi: 00555

Myymälässä: Tilapäisesti loppu. Tilausaika myymälään 1-2 päivää. Verkkokaupassa: Toimittajan varastossa, toimitusaika-arvio 1-2 päivää.

Hinta: 11,00 1100  €12,05 € 1205
Määrä: kpl
Sinkkianodi suojaa veneen rauta- ja muita metalliosia syöpymistä vastaan. Anodi asennetaan vesilinjan alapuolelle niihin kohteisiin, joita halutaan suojata. Syöpyminen tapahtuu ns. elektrokemiallisesti. Kun erilaiset metallit ovat yhteydessä toisiinsa, ne toimivat kuin sähköparisto. Metallit toimivat pariston napoina ja suolavesi yhdistää nämä navat. Tällaisessä yhdistelmässä epäjalompi metalli aina syöpyy. Sinkki on epäjalompi metalli suhteessa rautaan, ruostumattomaan teräkseen, kupariin, messinkiin, ym.

Sinkkianodit on syytä tarkastaa jokaisen noston yhteydessä ja välittömästi vaihtaa, jos ne ovat kuluneita. Sinkkianodi asennetaan pituussuuntaan suojattavien metalliosien yhteyteen. Sinkkianodia ei saa maalata veneen pohjamaalilla. Akselianodi kiinnitetään akseliin, mahdollisimman lähelle akselitukea.
Arvostele tämä tuote

Tälle tuotteelle ei ole vielä annettu arvosteluita.