• Runkoanodi makea vesi 500 g
  • Runkoanodi makea vesi 500 g
Runkoanodi magnesiumia. Suojaa veneen rauta- ja muita metalliosia syöpymistä vastaan.

Runkoanodi makea vesi 500 g

Ei arvosteluita | Arvostele tämä tuote / 5

Tuotekoodi: 00387MG MAGNESIUM

Myymälässä: Tilapäisesti loppu. Tilausaika myymälään 1-2 päivää. Verkkokaupassa: Toimittajan varastossa, toimitusaika-arvio 1-2 päivää.

Hinta: 59,00 5900  €68,00 € 6800
Määrä: kpl
Anodi asennetaan vesilinjan alapuolelle niihin kohteisiin, joita halutaan suojata. Syöpyminen tapahtuu ns. elektrokemiallisesti. Kun erilaiset metallit ovat yhteydessä toisiinsa, ne toimivat kuin sähköparisto. Metallit toimivat pariston napoina ja suolavesi yhdistää nämä navat. Tällaisessä yhdistelmässä epäjaloimpi metalli aina syöpyy. Sinkki on epäjalompi metalli suhteessa rautaan, ruostumattomaan teräkseen, kupariin, messinkiin, ym. Sinkkianodit on syytä tarkastaa jokaisen noston yhteydessä ja välittömästi vaihtaa, jos ne ovat kuluneita.

Sinkkianodi asennetaan pituussuuntaan suojattavien metalliosien yhteyteen. Sinkkianodia ei saa maalata veneen pohjamaalilla. Akselianodi kiinnitetään akseliin, mahdollisimman lähelle akselitukea.
  • Paino 0.5 kg
  • Pituus 120 mm
  • Korkeus 35 mm
  • Leveys 46 mm
Arvostele tämä tuote

Tälle tuotteelle ei ole vielä annettu arvosteluita.